
Kaj je čuječnost?
Pojem čuječnost izvira iz Indije, v zadnjem desetletju pa se vedno pogosteje pojavlja tudi v Sloveniji. Morda vam je bolj poznana angleška beseda Mindfulness.
Primer treh definicij, kaj pomeni čuječnost:
- “Čuječnost je močno in učinkovito orodje za osebnostno rast in psihološko spoprijemanje s težavami. Lahko bi jo opisali kot sprejemajoče zavedanje tega, kar doživljamo v sedanjem trenutku. Ko smo čuječni, se kakršnega koli svojega doživljanja preprosto zavedamo, ne da bi ga poskušali spremeniti, se mu izogniti ali mu ubežati.”
- “Čuječnost je krovni izraz za posebno stanje osredotočenosti, ki lahko pomeni tudi meditativno prakso sprejemajočega samozavedanja v danem trenutku.”
- “Čuječnost lahko opredelimo kot nepresojajoče in sprejemajoče zavedanje dogajanja v sedanjem trenutku. Čuječnost je usmerjena pozornost na trenutno izkušnjo, na tukaj in zdaj. Zavedamo se svojih misli, čustev, občutkov v telesu ter tudi zunanjega dogajanja, kot so recimo oddaljeni zvoki, ne da bi se poskušali doživljanju izogniti, ga zadržati ali ga kako drugače spreminjati.”
Kako se lotiti čuječnosti
Čuječnost predstavljajo različne tehnike in vaje, ki nam pomagajo da se povežemo z notranjim jazom in da krepimo sposobnost “ostati v trenutku tukaj in zdaj.” Z čuječnostjo krepimo zavedanje svojega telesa, svojih občutkov v tem trenutku in se učimo občutja tudi sprejemati.
Meditacija, vizualizacija, dihalne vaje, avtogeni treningi, joga, itd., vse te tehnike so del čuječnosti.
Čuječnost je za vsakega posameznika drugačno doživetje. Cilj čuječnosti ni, da ostanemo praznih misli, vendar da se učimo svoje misli nadzorovati.
Veliko ljudi reče: “ne morem se sprostiti, vedno imam polno glavo misli” ali “preprosto ne najdem časa”. Tehnik čuječnosti je več in če vam katera tehnika (npr. meditacija) ne odgovarja, poskusite z drugo tehniko, ki vam bo v tistem trenutku bolje ustrezala. Tako kot vse veščine moramo tudi čuječnost vaditi. Za vadbo čuječnosti ne potrebujemo veliko časa, morda bo v začetku spoznavanja čuječnosti 5 minut dovolj. S časom pa bomo lahko čuječnost vadili tudi dlje časa. Včasih nam čuječnost bolje ustreza in jo bolj potrebujemo, včasih manj. Pomembno je, da tehnike čuječnosti vadimo.
Čuječnost lahko vadite kadarkoli to začutite. Lahko si načrtujete čas v dnevu, ki ga posvetite čuječnosti, npr. zvečer pred spanjem, ali med službenim odmorom 5 minut posvetite umiritvi svojih misli, globokemu dihanju. Čuječnost lahko vadimo tudi zjutraj, med sprehodom, itd. Priporočamo, da je bolje čuječnost vaditi vsak dan nekaj minut, kot enkrat na teden več minut skupaj.
Vsem začetnikom priporočamo, da začnete z vodenimi vadbami. Katerekoli tehnike si boste izbrali, priporočamo, da začnete z nekom, ki vas bo vodil in usmerjal. Tako boste pridobili dobro podlago in vam bo veliko lažje. Vodene vadbe lahko tudi brezplačno najdete na spletu, ali pa se udeležite kakšnega tečaja ali delavnic, kjer lahko dobite tudi osebne nasvete in smernice.
Koristi čuječnosti
- napolnimo se z energijo
- lažje se sprostimo
- manj stresa, depresije in anksioznosti
- zmanjšuje krvni pritisk in pomaga uravnavati srčni utrip
- ponovna povezava s seboj in svojo resnico
- povečana imunost
- odpravljanje čustvenih blokad in navezanosti
- boljši nadzor nad “zmedenimi” mislimi
- izboljšanje odnosov v družini in okolju
- osvobaja živčni sistem napetosti in stresa ter poveča kapaciteto vzdržljivosti
- pomaga lahko pri motnjah hranjenja, bolečinah v trebuhu
- pomaga pri kroničnih bolečinah v mišicah
- izboljšuje spanec
- pomaga pri glavobolih
- zmanjšuje hiperaktivnost
- zmanjšuje čustvene izbruhe

Čuječnost za otroke
Čeprav se nam zdi, da so otroci popolnoma brez skrbi in sproščeni, so tudi njihove misli in občutja velikokrat preveč zmedena. Otroci srkajo vase čustva oseb s katerimi so obdani in občutijo tudi današnji hiter tempo življenja. Med razvojem in grajenjem svoje osebnosti se veliko raznih misli in čustev prepleta tudi v otrocih. Zato vadba čuječnosti ni nič manj pomembna pri otrocih.
Prej kot začnemo z urjenjem čuječnosti z otroki, lažje jo bodo integrirali v vsakdanje življenje, tudi v kasnejših obdobjih življenja.
Čuječnost otrokom pomaga predvsem pri obvladovanju svojih misli in čustev. Lažje se bodo spopadali s stresnimi situacijami in manj bo čustvenih izpadov. Čuječnost je odlična za vse otroke, ki prekipevajo od energije in jih težko umirimo. Pomaga tudi pri vseh, ki težko zaspijo in pri tistih, ki težko sprejemajo bližino drugih ali so agresivno naravnani.
Različne vodene tehnike čuječnosti lahko najdemo na spletu ali tudi knjige z vizualizacijami. Čuječnost pa vedno urimo tudi na vadbah joge za otroke. Več o vadbi joge za otroke si lahko preberete tukaj. Brezplačne video vadbe joge za otroke pa najdete na našem youtube kanalu.

Vizualizacija
Vizualizacija je ena izmed tehnik čuječnosti. Z vizualizacijo lahko lažje dosegamo naše cilje, se osvobodimo negativnih misli in vase vnesemo pozitivno energijo. Pri vizualizaciji si z zaprtimi očmi predstavljamo podobe, ki nam pomagajo, da naše misli lažje usmerjamo. Če si zadamo nek cilj, kako se želimo počutiti, si predstavljamo, da se tako že počutimo. Z raznimi afirmacijami (stavki, ki si jih ponavljamo) vizualizacijo še izpopolnimo. Pri vizualizaciji uporabljamo svojo domišljijo in si čustva ali misli lahko predstavljamo čisto po svoje.
Npr. predstavljamo si, da se počutimo srečno in zadovoljno. Zares se potrudimo to občutiti. Predstavljamo si, da vse negativna čustva zapustijo naše telo. Npr. Predstavljamo si, da so negativne misli, ki želimo, da zapustijo naše telo majhne kapljice, ki izpuhtijo iz našega telesa. Kadar si to predstavljamo, lažje to občutimo in tudi dosežemo. Vizualizacija lahko traja kar nekaj minut, tako kot vse tehnike čuječnosti, pa je priporočljivo, da jo uporabljamo vsak dan oziroma večkrat na teden.
Vizualizacija je še posebej dobra tehnika pri čuječnosti za otroke. Otroci imajo zelo dobro domišljijo in z vizualizacijo se bodo veliko lažje sprostili.
Meditacija
Meditacija je zelo širok pojem in vedno bolj priljubljena tehnika sproščanja. Lahko bi rekli da je čuječnost meditacija. Kot tehnika za urjenje čuječnosti, pa si meditacijo predstavljamo kadar se v mirnem prostoru umirimo in si vzamemo čas za raziskovanje svojega jaza. Z meditacijo si želimo spoznati svoj pravi jaz in uriti sposobnost samoopazovanja v danem trenutku. Meditacija nas lahko popelje na višjo raven, kjer lahko izpustimo vse kar smo in opazujemo svoje misli, čustva in telo.
Meditacija nam predvsem pomaga pri osvobajanju negativnih misli in čustev, nas pomirja v stresnih obdobjih in splošno izboljšuje počutje.
Dihalne tehnike
Dihalne vaje so odlične v stresnih situacijah, saj nas umirijo in nam vrnejo fokus. Dihalne vaje so odlične kadar težko zaspimo, se počutimo anksiozno ali smo čustveno razburjeni.
Dihalne vaje, poglobijo naše dihanje in to nas umiri ter sprosti. Pri dihalnih vajah svoje misli usmerimo v svoje dihanje. Opazujemo svoje dihanje in dih umirjamo, poglabljamo. Kadar se osredotočimo na dihanje, so misli usmerjene le v to in tako odmislimo vse ostalo. Kadar nam misli pobegnejo, se vračamo k dihanju, usmerimo svoje misli v dihanje in opazujemo svoje telo.
Že samo ta vaja je odlična za sprostitev, pravilnega dihanja in globje sprostitve pa se lahko naučimo z vodenimi tehnikami.
Joga in čuječnost
Joga je močno prepletena s čuječnostjo. Vse tehnike čuječnosti, ki smo jih našteli lahko vključimo v vadbo joge. Tako joga ni samo krepitev telesa in fizičnega zdravja, temveč tudi krepitev duševnega zdravja. V telesu so vsi procesi medsebojno povezani in tudi duševno ter fizično zdravje sta tesno povezana. Z jogo spoznamo kako so telesne vaje povezane s čuječnostjo.
Related
Related Posts

Temelji zdravega življenjskega sloga: Moč rutine
Rutine so močno orodje za organizacijo življenja, vendar je ključno, da jih oblikujemo v skladu z našimi vrednotami...

Vsakodnevne navade in rituali za dobro počutje in krepitev zdravja
Poleg osnovnih načel krepitve zdravja, telesne aktivnosti, zdrave prehrane in sprostitve, lahko v svoj vsakdan...

Joga lahko izboljšuje akademsko uspešnost
Joga lahko izboljšuje tudi uspešnost v šoli. V nadaljevanju tega zapisa boste izvedeli kako. DIGITALNE NAPRAVE...